Орган – це найбільший у світі та найскладніший клавішно-духовий інструмент. "Король музичних інструментів" - саме так називав його Моцарт. Більшість органів в Україні знаходяться в церквах та костелах, є органи у філармоніях, концертних залах та консерваторіях. І єдиний функціонуючий орган (до речі, один із найстаріших) – в музичному коледжі ім. Гулака - Артемовського міста Черкаси. Історія його появи в нашому місті – це справжній детектив! Учасників клубної зустрічі в рамках проєкту "Давай підключимось" з цією дивовижною історією познайомила викладачка коледжу Євгенія Марчук, яка сама грає на органі і знає всі його секрети. Це була дійсно захоплююча подорож від історичного минулого інструменту до сьогодення. Євгенія розповідала про важкі і складні етапи, які довелося подолати цьому органу перш, ніж він опинився в нашому місті.
Орган фірми «Валькер» був виготовлений в Німеччині в середині 20-х років минулого століття. На виставці в Парижі цей інструмент отримав золоту медаль і був придбаний присутніми там представниками Української республіки для Одеського оперного театру. Під час Другої Світової війни орган був сильно пошкоджений, і там вирішують його списати. В 60-х роках, після відкриття Черкаського музичного училища, виникає ідея придбати для закладу цей інструмент. Знадобилось чимало часу і зусиль для документальних узгоджень, аби орган став власністю нашого міста. А потім ще довготривалий процес ремонту та відновлення цього надзвичайно складного за своєю конструкцією музичного інструменту. І тепер він радує слухачів, які приходять на "побачення" з ним та музикою, якою він зачаровує. Вже науково доведено, що рівень гормонів стресу в крові значно зменшується у тих, хто слухає розслаблюючу спокійну музику. І в наш тривожний час це може мати неабияке значення. Найбільш сильно впливає на людину звучання органу.
Розповідь ведучої супроводжувалась презентацією слайдів, які наочно демонстрували всі етапи історії унікального інструменту. Також учасники зустрічі мали змогу переглянути відеозаписи виступів Євгенії Марчук сольно та з учнями музичного коледжу. А ще Євгенія надала відеоматеріал, завдяки якому ми змогли зазирнути в потаємні куточки конструкції самого інструменту та почути розповідь майстра про секрети різних деталей, з яких складається цей потужний механізм. Всі ці відеоматеріали були відредаговані та змонтовані спеціалістом програми "Клуб" ЧОБЄФ "Хесед Дорот". Присутні на зустрічі були неймовірно зацікавлені отриманою інформацією. Те, що ми почули і побачили, змушує вкотре пересвідчитись, яке багате на славні сторінки історії наше місто і які цікаві відкриття можуть ще нас чекати.
Ще більше цікавої інформації про детективну історію і сьогодення черкаського органу ви можете отримати, переглянувши відеозапис клубної зустрічі на каналі You Tube.